Printer Friendly Version Vojna obaveza @ 19 September 2012 10:10 AM

Regulisanje vojne obaveze, služenje vojnog roka i vojna obaveza i otpust iz državljanstva Republike Srbije

ODLUKA O OBUSTAVI OBAVEZE SLUŽENjA VOJNOG ROKA I NAČIN REGULISANjA VOJNE OBAVEZE U INOSTRANSTVU

Narodna skupština Republike Srbije je 15. decembra 2010. godine donela odluku o obustavi obaveze služenja vojnog roka („Službeni glasnik Republike Srbije“ br. 95 od 17.12.2010). Odluka o obustavi obaveze služenja vojnog roka predviđa sledeće:

• Obaveza služenja vojnog roka u vojsci Srbije obustavlja se odsluženjem vojnog roka poslednje partije vojnika upućene u 2010. godini, a odnosi se i na regrute koji su, zbog prigovora savesti, služenje vojnog roka zamenili civilnom službom
• Od 1. januara 2011. godine, upućivanje na služenje vojnog roka u Vojsku Srbije, vršiće se po principu dobrovoljnosti u skladu sa Zakonom o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi („Službeni glasnik Republike Srbije“ br. 88/09 i 95/10).

Čl. 135. stav 5 Zakona o o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi regulisano je da sva lica koja ne žele da služe vojni rok u Vojsci Srbije po principu dobrovoljnosti, podležu obavezi uvođenja u vojnu evidenciju i služenja u rezervnom sastavu.

Čl. 73. Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi predviđeno je da evidenciju vojnih obveznika koji borave u inostrasntvu duže od jedne godine vode i diplomatsko-konzularna predstavništva Republike Srbije.

Čl. 64. stav 1. i 2. Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi obavezuje vojne obveznike (regrute i lica u rezervnom sastavu) na sledeće:

„Regrut odnosno lice u rezervnom sastavu koji je otputovao u inostranstvo na boravak duži od jedne godine, dužan je da se prijavi nadležnom diplomatsko-konzularnom predstavništvu radi uvođenja u vojnu evidenciju koju vodi diplomatsko konzularno predstavništvo, u roku od 30 dana od dana prelaska državne granice.

Lice koje boravi u inostranstvu je dužno da se u kalendarskoj godini u kojoj navršava 18 godina prijavi diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije radi uvođenja u vojnu evidenciju“.

Radi uvođenja u vojnu evidenciju DKP, vojni obveznik je dužan da donese na uvid nadležnom organu DKP sledeća dokumenta:

  • izvod iz matične knjige rođenih;
  • dokaz o državljanstvu Republike Srbije;
  • dokaz o poslednjem prebivalištu na teritoriji R.Srbije, i
  • dokaz o mestu prebivališta u inostranstvu.

Posebni troškovi koji se naplaćuju prilikom podnošenja zahteva za uvođenje u vojnu evidenciju propisani su Pravilnikom o vrstama posebnih usluga diplomatsko-konzularnih predstavništava, iznosu troškova za posebne usluge i načinu evidentiranja prihoda po osnovu naplaćenih konzularnih taksi, iznose 2 evra i plaćaju se u gotovom novcu u Generalnom konzulatu prilikom podnošenja zahteva.

Uvođenjem u vojnu evidenciju diplomatsko-konzularnog predstavništva smatra se da je vojni obveznik regulisao obavezu služenja vojnog roka.

Za dodatna obaveštenja, molimo obratite se Generalnom konzulatu.